Щорічно Україна втрачає 11,2 мільярда доларів через відсутність розмінування територій
Кожного року через міни та інші вибухонебезпечні предмети Україна втрачає 11,2 мільярда доларів. Це еквівалентно 5,6% ВВП України у 2021 році.
Про це йдеться у проведеному дослідженні Tony Blair Institute спільно з Міністерством економіки України.
Зазначається, що найбільші втрати — через скорочення експорту агропродукції та зменшення надходжень місцевих податків. За оцінками Tony Blair Institute понад 20% регіонального ВВП через заміновані території втратили Чернігівська, Сумська, Миколаївська та Харківська області. Відтак, місцева влада недоотримує понад 1,1 мільярда доларів місцевих податків.
Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко зустрілась з Говардом Баффетом, філантропом та керівником однойменного благодійного фонду, щоб обговорити цю проблему. Бо саме Перша віцепрем'єр-міністерка України — Міністерка економіки України Юлія Свириденко координує питання гуманітарного розмінування. А Міністерство економіки України забезпечує взаємодію центральних органів виконавчої влади з питань протимінної діяльності в частині гуманітарного розмінування.
За словами Юлії Свириденко, для пришвидшення процесу розмінування земель уряд запустив програму компенсацій для фермерів, що планують розміновувати сільськогосподарські ділянки, на яких працюють.
«Зараз в системі Prozorro оголошено 10 аукціонів на закупівлю послуг із розмінування земель сільськогосподарського призначення. Загальна площа земель, які планується розмінувати — понад 3 700 га. Ми очікуємо, що у найближчі два тижні аукціони успішно будуть завершені і підписані перші договори з операторами протимінної діяльності», — розповіла очільниця мінекономіки.
Як йдеться у звіті Toni Blair Institute, за оцінкою Світового Банку для розмінування всієї території України знадобиться майже 35 мільярдів доларів. І ці гроші Україна змогла б компенсувати менше, ніж за три з половиною роки після повного очищення земель, наголошується у звіті.
Машина для розмінування «Змій», фото — Мінекономіки
При цьому Україна продовжує створювати машини для розмінування. Наприклад, українська машина для розмінування «Змій» компанії Rover Tech нещодавно успішно пройшла випробування на полігоні і отримала сертифікат відповідності. Вона може працювати в умовах низької та середньої рослинності та здатна знищувати протипіхотні та протитанкові міни, а також знімати розтяжки.
«Ми сьогодні отримали не просто ще одну на 100% українську машину для розмінування. Команда Rover Tech змогла зробити легку, швидку машину, яка при цьому витримує підриви протитанкових мін. Такі інновації — відповідь України на виклик, який перед нами стоїть: повернути за 10 років до продуктивного використання 80% земель. Особливо важливо, що машина зроблена саме в Україні, адже це нові робочі місця, надходження до бюджету і підтримка економіки», — розповіла Юлія Свириденко.
Стосовно вартості «Змія», то вона в рази нижча за іноземні аналоги — від 14,5 до майже 20 тисяч доларів залежно від комплектації. А після початку серійного виробництва ціна може бути ще нижчою.
«Змій» це унікальне рішення в українських умовах. Фактично ми отримали новий підклас машини для розмінування, яка може очищати поля від осколкових та фугасних боєприпасів, від яких найбільше страждають сапери. А можливість оперативно міняти комплектуючі, які можуть бути пошкоджені від підривів протитанкових мін, дозволяє швидко повернути машину в поле», — зазначив заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний.
Мінекономіки повідомляє, що «Змій» важить понад тонну і має ширину робочого інструменту 1,35 метра. Завдяки легкості машина може розміновувати до 2,5 га в годину. Оператор може дистанційно керувати машиною на відстані до 2,9 км. Для розгортання чи згортання «Змія» потрібно не більше 15 хвилин, а саму машину можна перевозити на автопричепі.